تفاوت پیانو اکوستیک با دیجیتال

تفاوت پیانو اکوستیک با دیجیتال

تفاوت پیانو اکوستیک با دیجیتال

مقدمه

پیانو آکوستیک نسبت به اولین های مدل خود تغییر بسیار کمی داشته است .تنها تفاوتی که در این مدت میتوان در رابطه با پیانو اکوستیک بیان کرد تغییر در طول کلاویه ها و جنس کابینت (بدنه) پیانو است. با این حال، پیانوهای دیجیتال به لطف کلیدهای وزن دار، صداهای بهبود یافته و فناوری های داخلی ، نواختن را برای نوازنده ی این ساز بسیار جذاب تر کرده است.

چه یک نوازنده پیشرفته باشید، چه یک مبتدی کامل یا یک پدر یا مادر که روی یک پیانو برای فرزندتان سرمایه گذاری می کنید، درک تفاوت های بین آکوستیک و دیجیتال می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

تفاوت بین پیانو دیجیتال و اکوستیک

اولین و مهم ترین تفاوت بین پیانو اکوستیک و دیجیتال در این است که در پیانو اکوستیک صدا در اثر برخورد چکش روی سیم های فولادی ایجاد می شود اما در پیانو الکتریکی خبری از چکش و سیم های فولادی نیست و صدا از طریق بلندگو های موجود پخش می شود.

صدای این پیانو ها در واقع صدای ظبط شده از بهترین پیانو های اکوستیک می باشد.

همچنین حساسیت تاچ (لمس) در پیانو برای نوازنده یک امر مهم دیگر می باشد در پیانو های اکوستیک بر اساس میزان قدرتی که نوازنده به کلاویه وارد میکند بلندی صدا بیشتر میشود.

در پیانو های الکتریکی امروزی سعی شده تا حد زیادی این مسئله تاچ شبیه سازی شود و نوازنده میتواند از طریق تنظیمات موجود در پیانو میزان حساسیت تاچ را کم و زیاد کند به این صورت که اگر روی حساسیت کم تاچ ، پیانو را تنظیم نمایید نوازنده باید ضربه قوی تری را به کلاویه وارد کند تا صدای بلند تولید گردد اما اگر حساسیت را روی بیشترین حالت قرار دهید با ضربه کمتر صدای بلند تری را نوازنده تجربه میکند.

علاوه بر این مورد یکی دیگر از مواردی که بیشتر پیانو های با تجربه آن را مد نظر قرار میدهند سنگین بودن و وزن داشتن کلاویه ها است که در پیانو اکوستیک این مورد بنا به ساختار پیانو به طور طبیعی وجود دارد اما در پیانو الکتریکی به دلیل نبود چکش عملا سنگینی و وزن کلاویه به صورت طبیعی وجود ندارد اما بعضی از برند ها سعی میکنند تا این مورد را به صورت های دیگر شبیه سازی کنند تا نوازنده موقع لمس کلاویه احساس سنگینی و وزن را در پیانو دیجیتال نیز تحربه کند.

یکی دیگر از تفاوت های پیانو دیجیتال با اکوستیک در این است که در بعضی از پیانو های الکتریکی چند سمپل صدا وجود دارد که در واقع میتوان با یک کلید به سادگی از بین سمپل های مختلف یکی را انتخاب کرد.

همچنین در پیانو های دیجیتال با رنج قیمت متوسط امکانات دیگری نظیر تغییر گام ، تغییر فاصله بین پرده ها (مثل ربع پرده و ...) نیز وجود دارد که به تنظیم کنندگان کمک شایانی میکند.

توجه به مکان قرار گیری پیانو

اولین چیزی که قبل از تصمیم گیری بین خرید پیانو دیجیتال و اکوستیک باید مد نظر قرار دهید جایی است که میخواهید پیانو را در آنجا قرار دهید.

پیانو های اکوستیک به دمای محیط و رطوبت بسیار حساس هستند به این صورت که باید در محیطی قرار گیرند که دما و رطوبت خیلی تغییر نکند زیرا تغییرات دما و رطوبت باعث خارج شدن از کوک می شود.اما پیانو های دیجیتال از این مورد مستثنا هستند و جابجا کردن آنها مشکلی ایجاد نمیکند.

پیانو های اکوستیک به دلیل سنگین بودن نیز امکان جابجا کردن آنها به راحتی پیانو های دیجیتال وجود ندارد.

همچنین مساحت اتاقی که میخواهید پیانو را در آنجا قرار دهید نیز مهم است اگر اتاقی که مد نظر دارید کوچک است بهتر است به فکر خرید یک پیانو دیجیتال باشید زیرا پیانو های اکوستیک مساحت بیشتری را اشغال میکنند همچنین صدای تولید شده از یک پیانو اکوستیک که دریک مساحت کم و در نزدیکی دیوار قرار گرفته باشد کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.

استفاده از هدفون

هر نوازنده ای دوست دارد در هر زمانی که میل به نواختن سازش دارد بدون توجه به زمان پشت ساز بنشیند و شروع به نواختن کند . استقاده از پیانو های دیجیتال به خاطر وجود پورت هدفون این مشکل را حل کرده و به راحتی مینوانید با گذاشتن یک هدفون روی گوش خود شروع به نواختن کنید و از ساز خود در هر ساعث شبانه روز استفاده کنید که این امکان در پیانو اکوستیک وجود ندارد.