بررسی کامل پیانو دیجیتال Korg LP 380

بررسی کامل پیانو دیجیتال Korg LP 380

بررسی کامل پیانو دیجیتال Korg LP 380

مقدمه

در این مقاله نگاهی عمیق به پیانو KORG LP380 می اندازیم.این پیانو در واقع یک پیانو با سایز متوسط به حساب می آید که قیمتی متناسب نسبت به کیفیت و امکاناتی که در اختیار نوازنده قرار میدهد دارد و تقریبا در رده میانه قیمتی در بازار پیانو های دیجیتال قرار میگیرد.

اما مدل LP 380 یک پیانو در رده متوسط به بالا به حساب می آید و به جرات میتوان گفت به نسبت قیمتی که دارد ارزش خرید بالایی در بازار کنونی ایران دارد.

پیانو KORG LP 380 در واقع آپدیت شده ی مدل LP350 کرگ است که به آن امکاناتی اضافه شده.

اگرچه برند KORG در زمینه ی پیانو های دیجیتال برند نام آشنایی نیست و بیشتر در زمینه ساخت Synthesisers ها این برند شناخته شده است اما باید گفت KORG با تولید چند مدل پیانو های دیجیتال خود به راحتی در بازار جهانی توانست فروش خوبی را پیدا کند.

در واقع پیانو KORG LP380 یک پزینه ی بسیار مناسب برای کسانی هستند که به دنبال یک پیانو دیجیتال با اماکانت سطح بالا میگردد که معمولا در مدل های فول سایز وجود دارد اما جای کافی برای قرار دادن این مدل پیانو ها را ندارند .

این مدل با اینکه یک مدل پرتابل به حساب نمی آید و مانند مدل B1 نمیتوان آن را هر جایی برد اما میتوان به راحتی آن را در صورت نیاز جابجا کرد.

در کل این پیانو برای کسانی که میخواهند ساز خود را از کیبورد به پیانو ارتقا دهند و یا میخواهند آموزش پیانو را آغاز کنند گزینه ی بسیار مناسبی به حساب می آید.

 

طراحی

طراحی این پیانو بسیار جذاب است زیرا یک پیانو باریک ولی در عین حال با کیفیت است که در عین سادگی در طراحی جنبه های مدرن بودن را نیز در نظر گرفته و این باریک بودن عرض ساز هیچ تاثیری در کیفیت نوازندگی فرد ایجاد نمیکند این مدل با اینکه یگ پیانو دیجیتال حرفه ای به حساب می آید اما تنها 26 سانتی متر عرض دارد.

مورد دیگر در طراحی این پیانو درب محافظ آن است که بعد از بسته شدن درب با یک سطح کاملا صاف مواجه می شوید که شاید در هنگام استفاده نکردن از پیانو برایتان این مدل طراحی بسیار هم جالب بیاید اما باید بگویم برای کسانی که میخواهند کار تنظیم قطعه را با این پیانو انجام دهند نبودن هیچ سطحی برای قرار دادن لپتاپ روی آن هنگام نوازندگی میتواند بسیار آزاد دهنده باشد زیرا هنگامی که درب محافظ را باز میگذارید هیچ سطحی برای قرار دادن لپتاپ روی پیانو ندارید و به نظر من این پیانو برای کسانی که میخواهند کار تنظیم قطعه را انجام دهند مناسب نیست.

یک نکته مهم که باید اینجا ذکر کنم این است که جای قرار دادن نت یا تبلت در پیانو وجود دارد و موضوع بالا را نباید با این مورد اشتباه بگیرید.

در کل طراحی این پیانو از لحاظ سایز برای کسانی که جای کافی برای قرار دادن ساز خود ندارند مناسب است اما از لحاظ استایل کلاسیک بودن به این پیانو نمیتواند هیچ نمره ای داد چون هیچ شباهتی به پیانو های اکوستیک ندارد و طراحی و شکل ظاهری آن کاملا متفاوت از پیانو های اکوستیک است پس اگر میخواهید یک پیانو با طراح اکوستیک داشته باشد و مسئله ظاهری و استایل برایتان خیلی مهم است LP 380 گزینه ی مناسبی نیست.

 

وزن

پیانو KORG LP 380 جمعا 37 کیلوگرم وزن دارد که حدودا 5 کیلوگرم از مدل قبلی خود سبک تر است و این حدود وزن کار جابجا کردن پیانو در محیط منزل را راحت تر میکند.

معمولا وقتی با یک پیانو دیجیتال کم وزن مواجه میشوم اولین چیزی که من را نگران میکند مشکلاتی مانند لقی و تکان خوردن ساز هنگام نواختن است اما در تجربه ی سه ساله ای که با این پیانو دارم هیچ وقت به این مشکل بر نخوردم.

 

مصرف انرژی

شاید مصرف برق یک پیانو خیلی برایتان مورد اهمیت نباشد اما باید بگویم این پیانو تنها 15W انرژی مصرف میکند که نسبت به رقبای خود حدودا 70 درصد کمتر است که خیلی جالب و حائز اهمیت است.

 

اسمبل کردن پیانو

این پیانو علاوه بر صفحه کیبورد دو پایه ی چوبی و سیستم پدال نیز دارد که باید در محل سر هم گردد.

خوشبختانه کار دشواری نیست و میتوان با استفاده از دفترچه راهنمای موجود در جعبه به راحتی این کار را انجام داد.

(اکثر فروشنده های پیانو این کار را برای شما در محل انجام خواهند داد)

مراحل اسمبل کردن بسیار ساده است صفحه کیبورد پیانو را به صورت مایل روی زمین بخوابانید و دو پایه ی چوبی را به آن متصل کنید و در آخر سیستم پدال را متصل کنید.

همچنین اگر در مراحل اسمبل کردن پیانو به مشکل برخوردید ویدیو مراحل این کار در سایت کرگ وجود دارد که با یک سرچ به راحتی میتوانید آن را پیدا کنید.

 

سیستم کنترل تنظیمات و کلید ها

مهم ترین چیزی که در رابطه با کلید های سیستم کنترل این پیانو باید بگویم وجود دکمه برای تک تک تنظیمات به صورت جداگانه روی این پیانو است.

برای مثال وقتی میخواهید صدای پیانو را کم و زیاد کنید نیازی به مرتب فشردن کلید های + و – و به راحتی با کلید مخصوص ولوم این کار انجام میگیرد.

برای مثال بانک های صدای پیانو به راحتی از طریق کلید های خود قابل دسترسی است که بر خلاف مدل های یاماها و کاسیو میتوانید بدون مراجعه به دفترچه راهنما بین بانک های صدای مختلف پیمایش کنید.

اگر به رقبای این پیانو نگاهی بیندازیم میبینم که در آنها اکثرا یک صفحه نمایش دیجیتالی وجود دارد که برای ساده ترین کار ها باید در منو های مختلف بگردید با بتوانید مثلا از بین بانک های صدا یک صدا را انتخاب کنید که این مورد ممکن است برای کسانی که تازه این مدل پیانو را خریدند بسیار دردسر ساز باشد.

اما برای دسترسی به بعضی امکانات پیشرفته تر نیاز باشد به دفترچه راهنما نگاهی بیندازید برای بعضی از امکانات شرکت کرگ دیگر کلید اختصاصی قرار نداده و باید طبق دستورالعمل دفترچه راهنما از طریق کلید های ترکیبی تنظیمات را انجام دهید.

اما لازم به ذکر است که این مدل تنظیمات که نیاز به کلید های ترکیبی دارند اغلب تنظیماتی هستند که به صورت روزمره به آن نیاز ندارید.

حتی  در KORG LP 380 برای امکاناتی مثل مترونوم یا تغییر گام نیز کلید اختصاصی آن قرار داده شده .

 

پدال ها

سیستم پدال در پیانو KORG LP380 به مانند اکثر رقبای خود میباشد اما از نظر طراحی ظاهری به نظر من میتوان به آن ایراد گرفت چون انگار پدال ها روی یک MDF قرار گرفتند که به پیانو اضافه شدند و در این مورد طراحی پدال های رقبای این مدل مثل ROLAND F140R بسیار زیبا تر است.

از نظر کارایی پدال های پیانو برای اکثر استفاده ها کاملا مناسب هستند اما اگر در سطح بسیار پیشرفته هستید شاید بعد از نواختن با این مدل متوجه شوید که این پدال ها تنها حالت پدال گیری نیمه و کامل را پشتیبانی میکنند و مثل یک پیانو اکوستیک سیستم پدال عمل نمیکند.

اگر بخواهم کمی سخت گیرانه تر پدال ها را بررسی کنم باید بگویم پدال های KORG LP380 کمی نسبت به پیانو های اکوستیک نرم تر عمل میکنند که در واقع حس پدال گیری با پیانو های اکوستیک را به نوازنده القا نمیکند اما از نظر کارایی خوب عمل میکنند.

 

رنگ

پیانو KORG LP380 در رنگ های متنوعی در بازار جهانی وجود دارد اما در بازار ایران من بیشتر رنگ قهوه ای تیره و سیاه را دیدم و رنگ های دیگر را در بازار ایران تاکنون ندیدم.

 

صدای پیانو

حالا وقتش رسیده که به اصلی ترین مورد بپردازیم یعنی بررسی کیفیت صدای این پیانو

من وقتی این پیانو را خریدم اصلی ترین دلیلی که من را جذب خودش کرد کیفیت صدای KORG LP380 بود.

مدل LP380 از سیستم Korg’s Stereo Piano استفاده میکند  که در این رابطه اطلاعاتی دقیق را نتوانستم پیدا کنم اما تجربه ی شخصی من در استفاده از LP380 کیفیت بالای صدا است.صدای اصلی این مدل کاملا به مانند یک پیانو اکوسیتک گران قیمت طبیعی است.

در بانک صدای این پیانو 5 صدای پیانو وجود دارد . دو صدای پیانو گرند و یک صدای پیانو جز که مهم ترین صداهای این بانک صدا به حساب می آیند.

لیست کامل صداهای پیانو موجود در بانک صدای LP380 عبارت است از

Classic Piano

Grand Piano

Jazz Piano

Live Piano

Honky Tonk

این پیانو در کل 30 صدا دارد که ما 5 مورد که مربوط به پیانو بود را در بالا بررسی کردیم.

به شخصه نظر من این است ای کاش شرکت کرگ به جای قرار دادن 30 صدای مختلف بیشتر روی کیفیت 5 صدای پیانو وقت میگذاشت.

 

بلندگو

شرکت کرگ روی این مدل یک سیستم بلندگوی بسیار با کیفیت را کار کرده و مهم ترین نقطه قوت این مدل نسبت به سایر رقبای خود همین مورد است و کیفیت صدای بالای این بلند گو ها باعث میشود که موقع نوازندگی با این پیانو رنج ولوم بالاتر را داشته باشید و وقتی صدا را تا اخرین حد خود بالا میبرید همچنان کیفیت در بالاترین حالت خود باقی میماند و هیچ نویزی روی صدا نمی افتد.

همچنین کرگ روی مدل LP380 دو جک هدفون قرار داده که یک امکان خیلی مهم به حساب می آید ممکن است بخواهیم در زمان هایی تمرین کنید که امکان بلند کردن صدا وجود ندارد با وجود جک هدفون به راحتی هدفون خود را وصل کنید و هر چقدر میخواهید تمرین کنید.

 

صفحه کلید

جذاب ترین موردی که باعث میشود این پیانو در رده ی پیانو های دیجیتال با ارزش خرید بالا قرار گیرد کیفیت بالای ساخت صفحه کیبورد و کلاویه های آن است که شرکت کورگ از RH3 (Real Weighted Hammer Action3) در این پیانو استفاده کرده است.در واقع RH3  به این معنا است که کلاویه ها ی این پیانو نزدیک ترین حس به حالت پیانو اکوستیک که هنگام فشار دادن کلاویه چکش به سیم برخورد میکند را به نوازنده القا میکند.

اما باید این مورد را ذکر کنم که کلاویه های این پیانو حالت دو مرحله ای را ندارند که با آرام فشار دادن کلاویه ها دو مرحله در پایین رفتن کلاویه ایجاد شود.

در واقع RH3 از نظر من انقدر که از معنای اصطلاحی آن برداشت میشود نمیتواند حس کلاویه های پیانو اکوستیک را تا این حد انتقال دهد ولی در کل برای افراد مبتدی و متوسط کاملا مناسب است.

 

حساسیت لمس کلاویه ها

حساسیت لمس کلاویه ها یا همان Touch Sensivity این امکان را میدهد تا میزان حساسیت کلاویه نسبت به فشار وارده را تنظیم کرد.

پیانو KORG LP380 سه حالت نرم ، نرمال و سفت را در نظر گرفته که برای افراد تازه کار یا کسانی که قدرت انگشتان آنها ضعیف تر است موردی کاربردی به حساب می آید.

اما مشکلی که در این امکان وجود دارد این است که امکان خاموش کردن Touch Sensivity در این مدل پیانو وجود ندارد و بهترین حالت آن همان حالت Default است که موقع روشن کردن پیانو روی آن قرار دارد.

 

امکانات بیشتر

در KORG LP380 شرکت کرگ سعی کرده تا حداکثر پورت ها ی مورد نیاز را قرار دهد.

برای مثال پورت line out که به کمک آن میتوان پیانو را به سیستم بلندگو ها وصل کرد در این مدل قرار داده شده همچینین دو پورت MIDI out و MIDI In نیز در این مدل وجود دارد که به راحتی میتوانید از طریق کابل MIDI به USB پیانو را به سیستم لپتاپ خود وصل کنید و از امکاناتی که MIDI در اختیارتان قرار میدهد استفاده کنید.

تنها نکته منفی KORG LP380 این است که پورت USB to HOST را ندارد این پورت جای MIDI گرفته در مدل های جدید گرفته و به راحتی بدون نیاز به تبدیل این امکان را به نوازنده میدهد تا پیانو را به لپتاپ خود وصل کند اما باید بگویم که این پورت در مدل جدید تر این پیانو وجود دارد یعنی مدل LP380U .

 

مود ها

در مدل LP380 تنها مود لایه و اجرای شراکتی وچود دارد که نسبت به پیانو های دیجیتال موجود در بازار از این نظر کمی ضعیف عمل کرده شرکت کرگ.

مود لایه

مود لایه یا همان Layer Mode در واقع این امکان را ایجاد میکند تا نوازنده دو صدای مختلف از بانک صدا را همزمان با هم در هنگام نواختن ترکیب کند مثلا اگر بخواهید علاوه بر صدای پیانو صدای ارگ را نیز در اجرا داشته باشید با مود لایه این امکان برایتان وجود دارد.

مود اجرای شریکی

مود اجرای شریکی یا همان Partner Mode در واقع 88 کلاویه پیانو را به دو بخش تقسیم میکند و به هر دو بخش یک رنج صدایی یکسان را میدهد و در واقع تعداد اکتاو های پیانو تقسیم بر دو میشود تا دو نفر بتوانند همزمان با هم اجرا کنند.

 

پلیفونی

در مدل LP380 مقدار Polyphoney عدد 120 نت است .این که polyphoney چیست نیاز به توضیحات کاملی دارد که در مقاله مربوط به پلیفونی چیست براتان توضیح داده ام.

اما این را باید بگویم که این عدد کمی عجیب است زیرا در اکثر پیانو ها این عدد 96 نت یا 128 نت است اما با این وجود برای اکثر نوازنده ها همین عدد کافی استو به راحتی میتوان زمان اتمام نت ها را هنگام استفاده از افکت های مختلف و پدال تشخیص داد.

 

تغییر گام

یکی دیگر از ویژگی هایی که LP380 در اختیار نوازندگان قرار میدهد جابجایی بین گام ها یا Transposition هست که میتوان تا 6 نیم پرده بالاتر و پایین تر جابجا شد و طرز کار آن بسیار ساده است تنها با نگه داشتن کلید Transpose و فشار کلاویه ای که میخواهیم در آن گام اجرا کنیم چند نیم پرده نسبت به نت دو پایین تر یا بالاتر برویم.

 

ربع پرده

یکی از جذاب ترین امکانی که پیانو KORG LP380 در اخیتار نوازنگان میگذارد امکان تغییر temperament است که در واقع با کمک این امکان میتوان پیانو را در حالت ربع پرده قرار داد و قطعات ایرانی سنتی را نیز اجرا کرد.

منترونوم

و ساده ترین امکان این پیانو که اکثر پیانو ها دارند وجود مترونوم روی پیانو است که میتوان به سادگی تمپو را با کلید های مثبت و منفی کم و زیاد کرد و برای تمرین قطعات بسیار کاربردی است.

 

ظبط قطعه

مهم ترین ضعف این پیانو نداشتن حافظه برای ظبط کردن قطعه ی اجرا شده است که واقعا خلا این مورد در این پیانو کامل حس میشود.

 

جمع بندی

به طور کلی اگر بخواهم به این پیانو از 1 تا 10 امتیاز بدهم عدد 8 را انتخاب میکنم زیرا مزایای این پیانو به نسبت قیمتی که دارد کمک میکند تا معایب آن تا حد زیادی پوشش داده شود.

این پیانو برای افراد مبتدی و متوسط و حرفه ای که میخواهند از امکانات یک پیانو با کیفیت چه از نظر صدا چه از نظر کیفیت ساخت در کنار امکانات اتصال به لپتاپ بهره مند شوند گزینه ی مناسبی است اما باید با کم و کاستی های آن کنار آمد.

در صورتی که در برای خرید ساز پیانو نیاز به مشاوره دارید میتوانید از طریق لینک درخواست مشاوره را در سایت نت سرا ثبت کنید.

مشاوران ما در سریع ترین زمان با شما تماس گرفته و به سوالات شما پاسخ میدهند و شما را در خرید ساز راهنمایی میکنند.

مشاوران از مرحله مشاوره تا خرید ساز با شما هستند.