پلیفونی یا polyphony چیست

پلیفونی یا polyphony چیست

پلیفونی یا polyphony چیست

پلیفونی یا polyphony چیست؟

اگر با پیانو های دیجیتال ساز زده باشید یا به دنبال خرید پیانو های دیجیتال بوده باشید قطعا در بین ویژگی های فنی پیانو های دیجیتال با اصطلاح پلیفونی برخورد کرده اید.

پولیفونی به زبان ساده به معنای تعداد همزمان صداهایی است که میتوان همزمان از ساز دریافت کرد شاید با این تعریف هنوز متوجه منظور این واژه نشده باشید اما با یک مثال این تعریف برای شما روشن خواهد شد.

فرض کنید یک پیانو دیجیتال با پلیفونی یک خریداری کرده اید ( در بازار چنین پیانویی وجود ندارد) پلیفونی یک در این پیانو به این معنا است که وقتی شما برای مثال بعد از پایین نگه داشتن پدال کلاویه دو را فشار دادید و سپس کلاویه نت ر را نیز فشار دادید صدای نت دو در این هنگام قطع میشود و شما فقط صدای نت ر را میشنوید.

اما اگر پیانویی با پلیفونی برابر عدد دو داشته باشیم بعد از اینکه نت ر را نواختیم همچنان صدای نت دو را نیز میشنویم اما اگر نت سوم را بنوازیم صدای نت اول یعنی نت دو قطع خواهد شد زیرا این پیانو با عدد پلیفونی برابر دو تنها میتوند صدای دو نت را همزمان پخش کند. یعنی اگر در این پیانو اقدام به اکورد گیری بسته کنید و یک اکورد ساده که حاوی سه نت است را بخواهید بگیرید صدای نت سوم را نخواهید شنید و تنها صدای دو نت را میشنوید.

در پیانو های دیجیتال امروزی عدد پلیفونی دیگر از 64 کمتر نیست یعنی شما میتوانید 64 نت را همزمان یا پشت سر هم اجرا کنید و صدای نت اول همچنان که شما به نت 64 ام رسیده اید به گوش میرسد .

وقتی در سایت های فروش پیانو های دیجیتال گشت و گذار کنید و اعداد پلیفونی پیانو های مختلف را با هم بررسی کنید میبینید اکثرا یکی از 4 عدد زیر هستند.

  1. 64
  2. 128
  3. 192
  4. 256

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که یک پیانو معمولی 88 کلاویه دارد و یک نوازنده چرا باید به 256 پلیفونی نیاز پیدا کند در توضیح این سوال باید بگویم که پلیفونی های بیشتر از 128 بیشتر برای کارهای تنظیم قطعات مورد استفاده تنظیم کنندگان حرفه ای قرار میگیرد برای مثال وقتی میخواهند از سیستم لایه های صدا در پیانو دیجیتال استفاده کنند و صدای همزمان دو یا سه ساز را با هم در تنظیم خود استفاده کننده آن وقت دیگر عدد عای 192 و 256 نیز دور از ذهن نیست زیرا اگر فرض کنیم در سیستم صدای لایه ای ما صدای دو ساز را همزمان برای اجرای خود ست کینم آن موقع با نواختن یک آکورد سه تایی در واقع صدای 6 نت را میشنویم و تعداد صداها دو برابر میشود.اما برای اکثر نوازندگان نیمه حرفه ای و معمولی پیانویی با پلیفونی 128 کاملا کفایت میکند.